Vydáte se z Toužimi na Žlutice pokračujete po silnici až k vesnici Borek. Před Borkem odbočíte na Kobyle a Pšov. Ve Pšově odbočíte z hlavní silnice na Kobyle projedete vesnicí až ke kolejím. Za kolejemi odbočíte vpravo a jedete po lesní cestě. Znovu přejedete koleje a stoupáte do mírného kopce k hoře Vladař. Na prvním rozcestníku polních cest odbočíte vlevo a pokračujete lesem až k louce, za kterou je několik domů vesnice Mlýnce – sídlo žokeje Váni. Projedete Mlýncemi a po asfaltové cestě pokračujete mírně vlevo až na větší křižovatku, zde rovně do lesa. Hned odbočíme mírně vpravo až k odpočívadlu. Tady máte možnost sjet pěšinou do Chýše a zpět se vrátit a pokračovat stále lesem dolů. Po příjezdu na asfaltovou silnici se vydáte vpravo do kopce. Jedete stále přes vesnice až do Jablonné, minete jez vpravo a sledujete značení. Před hustým křovím odbočíte podle značení vpravo na pěšinu a přes most pro pěší se dostanete na louku. Tady stále rovně, cestou lesem až na vrchol do Rabštejna. Zde prudce doprava na Stvolno, ze Stvolna do Močidlec, před touto vesnicí ostře vlevo na Vísku. Za Vískou první odbočka vlevo na polní cestu a pokračujete na odbočku doprava na Chlum, zde projedete Chlum, na křižovatce doprava, pak ostře doleva na Domašín. Projedeme Domašínem a stále rovně až k odpočívadlům, pak stále rovně přes dvě asfaltové cesty až na lesní cestu. Zde první odbočka vpravo kolem rybníka, pak lesem na křižovatku u rybníčka, zde vlevo do Buče a tady vpravo na Hrádek, Komárov, Smilov a Toužim.
Mezi jinými významnými historickými objekty v Chýších - barokní kostel Zvěstování Panny Marie či klášter karmelitánů z roku 1693 - vyniká zámek Lažanských přestavěný v letech 1856-58 ve slohu anglické romantické novogotiky. Chýše jsou neodmyslitelně spjaty s Karlem Čapkem, jenž zde pobýval a je mu věnována výstava v nově zrekonstruovaném zámku. Barokní sochy Matyáše Brauna zdobí udržovaný zámecký park.
There are a number of important historical properties and sights in Chýše (including the baroque church of Zvěstování Panny Marie and the monastery of Whitefriars from 1693), the most important being the Lažanský castle which was rebuilt from 1856-1858 in an English romantic new gothic style. Baroque statues of Matyáš Braune decorate the well-maintained castle park. Chýše is inherently connected with Karel Čapek, who stayed here and an exhibition in the newly recontructed castle is dedicated to him.
Stolová čedičová hora Vladař (693 m) je na první pohled výraznou krajinnou dominantou. Na vrcholu hory můžeme celkem snadno rozpoznat pozůstatky pravěkého hradiště s obvodovými kamennými valy opevnění. Halštatské hradiště o rozloze 135 ha patří k největším a nejzajímavějším v západních čechách.
A basalt tableau, Vladař (693 m) is at first sight the most dominant object in the countryside. At the top of the mountain the remains of a prehistoric settlement with a circular stone rampart can be seen clearly. Halštat settlement, at 135 hectares, is one of the biggest and most interesting settlements in West Bohemia.
Na konci Velkého Lenešického rybníka směrem na Břvany stojí na rozcestí hlavní silnice a místní cesty historický rozcestník ve tvaru čtvercového sloupu zakončeného hlavicí. Rozcestník je poškozený a…
V parčíku naproti základní škole v Lenešicích stojí hrob tří neznámých obětí pochodu smrti, které byly zastřeleny v Lenešicích. Původně byly pochovány na místním hřbitově. V roce 1972 byl hrob…
Horní Slavkov je město se zajímavou minulostí. První písemná zmínka je již z roku 1322 a to už bylo město jedním z významných míst v této oblasti. Dochovalo se ve středověké podobě až do roku 1952,…
Sloup se nachází ve svahu Kostelní ulice u menšího parkoviště. Byl postaven okolo roku 1700 neznámým sochařem. Někteří historici uvádí až rok 1770. Jeho současná podoba je z roku 1936, kdy byl sloup…
Hässlerův sloup v Horním Slavkově je jednou z nejvýznamnějších a nejhodnotnějších sakrálních památek města. Velmi vzácné kamenné dílo z poloviny 16. století nemá obdobu v regionu SZ Čech. V celé…
Na mnoha místech naší země jsou pomníky, které připomínají druhou světovou válku. Z velké části jsou mezi nimi i takové, které připomínají tragické události v posledních dnech války. Mezi ně patří i…
Navštívit bečovský hrad a vynechat vyhlídku by byl zcela jistě hřích. Není sice nejvyšším místem hradu. Budovy hradu jsou o něco vyšší, ale výhled na město s údolím říčky Teplé je kouzelný. Na věž z…
Při návštěvě Bečova není možné přehlédnout zajímavé kovářské práce. Jsou umístěny po celém městě, ale nejvíce jich najdete u hotelu Hradní Bašta. Práce jsou z jednotlivých sochařských sympozií a v…
První kostel, který stál v těchto místech byl postaven někdy v 15. století. V roce 1621 vyhořel a byl postaven kostel nový. Aby toho nebylo málo, tak v roce 1760 vyhořelo celé město včetně kostela.…
Bečov nad Teplou je od roku 1992 městskou památkovou zónou. Středem je, jak jinak, výše uvedené náměstí. Je poměrně malé a jeho větší část je svažitá. Náměstím procházejí dvě ulice na západní a…