Vydáte se z Toužimi na Žlutice pokračujete po silnici až k vesnici Borek. Před Borkem odbočíte na Kobyle a Pšov. Ve Pšově odbočíte z hlavní silnice na Kobyle projedete vesnicí až ke kolejím. Za kolejemi odbočíte vpravo a jedete po lesní cestě. Znovu přejedete koleje a stoupáte do mírného kopce k hoře Vladař. Na prvním rozcestníku polních cest odbočíte vlevo a pokračujete lesem až k louce, za kterou je několik domů vesnice Mlýnce – sídlo žokeje Váni. Projedete Mlýncemi a po asfaltové cestě pokračujete mírně vlevo až na větší křižovatku, zde rovně do lesa. Hned odbočíme mírně vpravo až k odpočívadlu. Tady máte možnost sjet pěšinou do Chýše a zpět se vrátit a pokračovat stále lesem dolů. Po příjezdu na asfaltovou silnici se vydáte vpravo do kopce. Jedete stále přes vesnice až do Jablonné, minete jez vpravo a sledujete značení. Před hustým křovím odbočíte podle značení vpravo na pěšinu a přes most pro pěší se dostanete na louku. Tady stále rovně, cestou lesem až na vrchol do Rabštejna. Zde prudce doprava na Stvolno, ze Stvolna do Močidlec, před touto vesnicí ostře vlevo na Vísku. Za Vískou první odbočka vlevo na polní cestu a pokračujete na odbočku doprava na Chlum, zde projedete Chlum, na křižovatce doprava, pak ostře doleva na Domašín. Projedeme Domašínem a stále rovně až k odpočívadlům, pak stále rovně přes dvě asfaltové cesty až na lesní cestu. Zde první odbočka vpravo kolem rybníka, pak lesem na křižovatku u rybníčka, zde vlevo do Buče a tady vpravo na Hrádek, Komárov, Smilov a Toužim.
Mezi jinými významnými historickými objekty v Chýších - barokní kostel Zvěstování Panny Marie či klášter karmelitánů z roku 1693 - vyniká zámek Lažanských přestavěný v letech 1856-58 ve slohu anglické romantické novogotiky. Chýše jsou neodmyslitelně spjaty s Karlem Čapkem, jenž zde pobýval a je mu věnována výstava v nově zrekonstruovaném zámku. Barokní sochy Matyáše Brauna zdobí udržovaný zámecký park.
There are a number of important historical properties and sights in Chýše (including the baroque church of Zvěstování Panny Marie and the monastery of Whitefriars from 1693), the most important being the Lažanský castle which was rebuilt from 1856-1858 in an English romantic new gothic style. Baroque statues of Matyáš Braune decorate the well-maintained castle park. Chýše is inherently connected with Karel Čapek, who stayed here and an exhibition in the newly recontructed castle is dedicated to him.
Stolová čedičová hora Vladař (693 m) je na první pohled výraznou krajinnou dominantou. Na vrcholu hory můžeme celkem snadno rozpoznat pozůstatky pravěkého hradiště s obvodovými kamennými valy opevnění. Halštatské hradiště o rozloze 135 ha patří k největším a nejzajímavějším v západních čechách.
A basalt tableau, Vladař (693 m) is at first sight the most dominant object in the countryside. At the top of the mountain the remains of a prehistoric settlement with a circular stone rampart can be seen clearly. Halštat settlement, at 135 hectares, is one of the biggest and most interesting settlements in West Bohemia.
Na jižním okraji města Karlovy Vary v parku před parkhotelem Richmond, v místě kde by již nikdo lázeňský pramen nehledal, se přece ještě jeden nachází. V roce 1997 zde byl podle návrhu architekta…
Počátek zdejšího opatství se vztahuje k 30. lednu roku 1999, kdy mniši objevili zchátralý Barokní statku Nový Dvůr. V květnu následujícího roku byly zahájeny stavební práce a 21. března 2001 (svátek…
Pozemek zahrady u zámku v Manětíně je už doložen v roce 1604, kdy byl součástí dědictví po Jeronýmu Hrobčickém z Hrobčic. Za Hrobčických zahrada vznikala současně s přestavbou bývalé tvrze na…
Rozcestník u manětínského zámku je výchozím bodem pro dva místní výletní okruhy, které zde nejen začínají, ale také i končí. Modrý okruh v délce 15 km zájemce povede přes Vomastkův vrch kolem…
Tato velice zajímavá a ne moc známá přírodní památka se nachází ve Slavkovském lese na Jelením vrchu (644 m.n.m.). Název Moučné pytle vznikl na základě legendy, která se k tomuto místu váže. Podle ní…
Když člověk jede v Karlovarském kraji po silnici č. 208 z Bečova nad Teplou do Bochova, tak projíždí mimo jiné obcí Hlinky. Zde bych doporučil udělat si malou zajížďku a odbočit na komunikaci vedoucí…
Rozcestník najdeme na kraji lesa v údolní pasece, kde se setkává polní a lesní cesta. Směrové šipky udávají směr jediné turistické trase, která tu prochází a to žlutě značené stezky přicházející od…
Na okraji města Karlovy Vary se na řece Teplá nachází technická památka „Vodní dílo Březová“. Stavbu přehrady se rozhodlo město Karlovy Vary uskutečnit po katastrofální povodni v roce 1890. Dílo bylo…
Lom u obce Těšetice na Bochovsku, který zde odkryl sloupcový rozpad čediče.
Rozcestník je umístěný zhruba uprostřed malé a roztomilé osady Radějov, rozkládající se jen kolem jedné širší cesty. Směrové šipky označují jen směr místního červeného okruhu, který začíná a končí u…