Vydáte se z Toužimi na Žlutice pokračujete po silnici až k vesnici Borek. Před Borkem odbočíte na Kobyle a Pšov. Ve Pšově odbočíte z hlavní silnice na Kobyle projedete vesnicí až ke kolejím. Za kolejemi odbočíte vpravo a jedete po lesní cestě. Znovu přejedete koleje a stoupáte do mírného kopce k hoře Vladař. Na prvním rozcestníku polních cest odbočíte vlevo a pokračujete lesem až k louce, za kterou je několik domů vesnice Mlýnce – sídlo žokeje Váni. Projedete Mlýncemi a po asfaltové cestě pokračujete mírně vlevo až na větší křižovatku, zde rovně do lesa. Hned odbočíme mírně vpravo až k odpočívadlu. Tady máte možnost sjet pěšinou do Chýše a zpět se vrátit a pokračovat stále lesem dolů. Po příjezdu na asfaltovou silnici se vydáte vpravo do kopce. Jedete stále přes vesnice až do Jablonné, minete jez vpravo a sledujete značení. Před hustým křovím odbočíte podle značení vpravo na pěšinu a přes most pro pěší se dostanete na louku. Tady stále rovně, cestou lesem až na vrchol do Rabštejna. Zde prudce doprava na Stvolno, ze Stvolna do Močidlec, před touto vesnicí ostře vlevo na Vísku. Za Vískou první odbočka vlevo na polní cestu a pokračujete na odbočku doprava na Chlum, zde projedete Chlum, na křižovatce doprava, pak ostře doleva na Domašín. Projedeme Domašínem a stále rovně až k odpočívadlům, pak stále rovně přes dvě asfaltové cesty až na lesní cestu. Zde první odbočka vpravo kolem rybníka, pak lesem na křižovatku u rybníčka, zde vlevo do Buče a tady vpravo na Hrádek, Komárov, Smilov a Toužim.
Mezi jinými významnými historickými objekty v Chýších - barokní kostel Zvěstování Panny Marie či klášter karmelitánů z roku 1693 - vyniká zámek Lažanských přestavěný v letech 1856-58 ve slohu anglické romantické novogotiky. Chýše jsou neodmyslitelně spjaty s Karlem Čapkem, jenž zde pobýval a je mu věnována výstava v nově zrekonstruovaném zámku. Barokní sochy Matyáše Brauna zdobí udržovaný zámecký park.
There are a number of important historical properties and sights in Chýše (including the baroque church of Zvěstování Panny Marie and the monastery of Whitefriars from 1693), the most important being the Lažanský castle which was rebuilt from 1856-1858 in an English romantic new gothic style. Baroque statues of Matyáš Braune decorate the well-maintained castle park. Chýše is inherently connected with Karel Čapek, who stayed here and an exhibition in the newly recontructed castle is dedicated to him.
Stolová čedičová hora Vladař (693 m) je na první pohled výraznou krajinnou dominantou. Na vrcholu hory můžeme celkem snadno rozpoznat pozůstatky pravěkého hradiště s obvodovými kamennými valy opevnění. Halštatské hradiště o rozloze 135 ha patří k největším a nejzajímavějším v západních čechách.
A basalt tableau, Vladař (693 m) is at first sight the most dominant object in the countryside. At the top of the mountain the remains of a prehistoric settlement with a circular stone rampart can be seen clearly. Halštat settlement, at 135 hectares, is one of the biggest and most interesting settlements in West Bohemia.
Pivovarské muzeum se nachází na adrese: T.G.Masaryka 70, 357 33 Loket Otevírací doba: každý den 11,30 - 22hodVstupné: zdarmaV rodinném minipivovaru svatý Florián v Lokti na Sokolovsku se nově nachází…
Muzeum Včerejší svět se nachází na adrese: Rooseveltova 173/1, 357 33 Loket Otevírací doba: každý den 8,30 - 17hodVstupné: výše vstupného je dobrovolnáKočárky, jízdní kola, dětská vozítka jsou pro…
Muzeum lázeňských pohárků se nachází na adrese: T.G. Masaryka 77,357 33 Loket Otevírací doba: každý den 10 - 19hod Vstupné: 75 / 150kč Muzeum vystavuje více než 1800 kusů lázeňských pohárků na pití…
Dnes 15.5.17 jsem se byl podívat na Natáčení ruského filmu T-34 v Lokti Fota jsou z natáčení na náměstí T. G. Masaryka a část pěší zóny v Loktividea jsou zde: https://www.youtube.com/playlist?list…
Toto místo se sice nachází na nejzápadnějším okraji města Sokolova, ale i přesto je to historické centrum města. Kousek odtud začíná Staré náměstí s raně barokním kostelem sv. Jakuba Většího,…
Na náměstí v Lounech stával od 16. století jeden z nejvýstavnějších městských domů, nazývaný „U Tří lip“. V 19. století sloužil jako zájezdní hostinec. V roce 1813 při napoleonských válkách zde…
První vodárenská věž v Lounech byla postavena již v 15. století. Stála vedle mlýna a napájela kašny na náměstí. V 18. století byla postavena vodárenská věž na hradbách vedle tehdejšího pivovaru, z…
První muzeum v Lounech bylo založeno již v roce 1889. Po II. světové válce sídlilo muzeum v místní synagoze, odkud v šedesátých letech minulého století bylo přestěhováno do dvou měšťanských budov v…
Již od poloviny 14. století žili v Lounech židé. V polovině 16. století byli z města vypovězeni. V roce 1860 zde vznikla novodobá židovská náboženská obec. V roce 1871 byla na místě vyhořelého…
Ze stezky Ohře, která vede podél řeky Ohře pod městskými hradbami od Jiráskova mlýna k Loutkovému divadlu, vedou staré schody k řece. Podél schodů je umístěn starý vodočet, na kterém je také…